Gå direkt till innehållet

Viktiga åtgärder vid ägarbyte

Ägarbytet av en skogsfastighet är förknippat med skyldigheter för både den nya skogsägaren och den som har överlåtit sin skog.  

Det lönar sig att låta en tjänsteleverantör som är insatt i ägarbyten av skogsfastigheter att utarbeta många av dokumenten.  

Du kan söka skogsproffs via Skogscentralens tjänst MinSkog.fi.

Den nya skogsägarens skyldigheter

Lagfart

Den nya ägaren ska ansöka om lagfart för fastigheten, det vill säga registrering av ägandet hos Lantmäteriverket inom sex månader från det att köpebrevet eller avtalet undertecknades.

Lagfart innebär att äganderätten registreras i fastighetsdatasystemet. 

En ansökan om lagfart ska göras för lagfarten. Observera att du ska ha betalat överlåtelseskatten innan du ansöker om registrering av ägandet.

Mottagaren kan om hen så önskar begära att köpvittnet söker lagfart och lämnar in nödvändiga handlingar till Lantmäteriverket. Om överlåtelsen görs i Lantmäteriverkets elektroniska fastighetsöverlåtelsetjänst inleds lagfarten automatiskt.

Lantmäteriverket tar ut en fastighetsspecifik registreringsavgift för beviljande av lagfart.

Informationen om fastighetens nya ägare uppdateras i Skogscentralens kundregister och i tjänsten MinSkog.fi när lagfarten är klar.

Se anvisningarna för registrering av fastigheter på Lantmäteriverkets webbplats: 
Ansök om registrering av ägande av fastighet, det vill säga lagfart (lantmateriverket.fi)

Skattedeklarationer för den som tar emot skog och betalning av skatter

Fastighetsköparen ska göra en överlåtelseskattedeklaration och betala överlåtelseskatt. Överlåtelseskatten är tre procent av vederlagets, det vill säga köpesummans värde.

Om du får skog som gåva ska du som gåvotagare göra en gåvoskattedeklaration inom tre månader från det att gåvan erhållits (ren gåva eller köp av gåvokaraktär). Skattemyndigheten behandlar gåvoskattedeklarationen, skickar gåvoskattebeslutet och anvisningar om betalning av eventuell gåvoskatt till gåvotagaren. Vid behov får man betalningstid för betalningen av gåvoskatten.

Du kan sköta skatteärenden i Skatteförvaltningens tjänst MinSkatt.

Se anvisningarna:

Anmälan om inledning av momspliktig verksamhet

Skogsägaren ska anmäla sig som momsskyldig om hens omsättning (inkomster från virkesförsäljningen och andra inkomster) under något skatteår är minst 20 000 euro. Man kan också ansöka om att bli momsskyldig med mindre omsättning. 

Skogsägaren har nytta av momspliktig verksamhet, eftersom hen får hela den mervärdesskatt som ingår i priserna för anskaffningar inom skogsbruket som gottgörelse när hen lämnar in skattedeklarationen för skatter på eget initiativ, det vill säga gör en momsdeklaration.

Anmälan om inledande av momspliktig verksamhet kan göras i tjänsten MinSkatt, på Skatteförvaltningens verksamhetsställe eller med en blankett som finns i tjänsten Företags- och organisationsdatasystemet.

Läs mer: 

Skogsbrukets stöd 

Om du har fått stöd för skogsvård bör du bekanta dig med skyldigheterna i anslutning till dem. Många av stöden är till exempel förknippade med vård- och underhållsskyldighet. Den nya ägaren kan om hen så önskar säga upp det tidsbundna skyddet i miljöstödsavtalet på vissa villkor.

Läs mer: Skogsbrukets stöd

Underrätta nödvändiga aktörer om ägarbytet 

Ta reda på vart du bör och vart det lönar sig att anmäla ägarbytet. Sådana aktörer kan vara:

  • jaktföreningen (jaktarrendeavtal)
  • väglag (vägavgift)
  • försäkringsbolag (ny skogsförsäkring)
  • förvaltningsnämnden för den samfällda skogen (om fastigheten omfattar andelar i en samfälld skog). 

Det lönar sig också att uppdatera eventuella medlemskap i anslutning till skogsbruket (skogsvårdsföreningen, Metsäliitto) i samband med ägarbytet. 

Skyldigheter för den som har överlåtit sin skog

Skattedeklarationer för den som har överlåtit skog och betalning av skatter

Säljaren av en skogsfastighet ska göra en skattedeklaration för överlåtelsevinst senast i samband med att den förhandsifyllda skattedeklarationen lämnas in. Skatteförvaltningen begär ofta en anmälan redan tidigare. 

Du kan sköta skatteärenden i Skatteförvaltningens tjänst MinSkatt.

Läs mer: 

Anmälan om nedläggning av momspliktig verksamhet

Den ägare som helt upphör men skogsägandet ska göra en anmälan till Skatteförvaltningen om nedläggning av momspliktig verksamhet.

Om anmälan om nedläggning görs mitt under året ska kalenderårets sista momsdeklaration och betalningen av skatten ske senast den 12:e dagen i den andra månaden efter den månad då verksamheten lades ned.

Läs mer: När den momspliktiga verksamheten upphör (vero.fi)

Uppsägning av avtal

Säg upp avtal som gäller den överlåtna skogen, såsom jaktarrendeavtal och skogsförsäkringen. 

Kontaktuppgifter