Ekonomiskt sett är hjortdjur den skadegörare som är den största orsaken till växt- och kvalitetsförluster i våra ekonomiskogar.
Regionalt och lokalt kan även däggdjur såsom sorkar och hardjur orsaka betydande skador på plantskogar.
Mängden skador som förorsakas av däggdjur påverkas särskilt av variationer i artbeståndet, de regionala rovdjursbestånden samt regionala variationer i väderförhållanden.
Hjortdjur
Hjortdjur som förekommer i Finland är älg, vitsvanshjort, rådjur, skogsren och ren. Av dem är det älgen som orsakar mest skador i skogen. Det gör den huvudsakligen genom att bryta av trädplantors toppskott, men den kan också vålla stor skada genom att äta grenar och grövre träds bark. Ett typiskt älgskasdeobjekt är en 1–3 meter hög plantskog med tallen som huvudträdslag. Älgen gillar också björk och asp. Rådjur och vitsvanshjort skadar oftast mindre plantor än älgen.
Reglering av hjortdjursbeståndet genom jakt, vård av plantskogen i rätt tid, dirigering av djur till andra betesmarker till exempel genom att placera ut saltstenar och användning av olika tillbehör och medel är de viktigaste sätten att förebygga skador.
Om omfattningen av skador som orsakats av hjortdjur överskrider ersättningströskeln 170 euro, kan en viltskadeanmälan och ansökan om ersättning lämnas in till Skogscentralen. Ersättningsmedlen härrör från jaktlicenserna, och därför kan ingen ersättning betalas för skador som orsakats av rådjur (för rådjur behövs ingen jaktlicens).