Med skoglig information avses uppgifter om skogsägaren och dennes skog. Företag och skogsproffs kan se uppgifterna i Skogscentralens e-tjänst MinSkog.fi endast om de har tillstånd till det.
Att dela information med företag underlättar planeringen av skogsvårdsarbeten och avverkningar.
Tillståndet till den skogliga informationen kan bygga på två olika grunder:
- samtycke som skogsägaren ger företaget i MinSkog.fi
- kundförhållande, om skogsägaren redan är kund hos företaget.
Skogsägare: så ger och hanterar du samtycken
I MinSkog.fi kan skogsägare ge företag samtycke att se och ladda ner skogsinformation. Företaget ser samtycket och din skogliga information samma dag.
Du kan också ge samtycken för ett dödsbo eller eller en skogsammanslutning om du är delägare, alltså en av ägarna. Du kan inte ge samtycken om du har tillstånd att hantera ärenden för en skogsfastighet där du inte är delägare.
Viktigt att veta:
- Samtycket gäller per fastighet. Du kan ge det för en eller flera fastigheter samtidigt.
- Om fastigheten har flera ägare räcker det med samtycke från en ägare. Skogsproffsen ser hur många ägare skogen har, men inte deras namn eller kontaktuppgifter.
- Du ser inte i MinSkog.fi om andra ägare eller personer med fullmakt har gett samtycke.
- Om du vill att proffs ansöker om stöd eller gör en anmälan om användning av skog för din räkning, måste du göra en separat fullmakt.
Så här ger du samtycke:
- Sök företaget i MinSkog.fi via sökfunktionen i avsnittet Kontakter.
- Öppna företagets sida och ge samtycke.
Detaljerade instruktioner finns i MinSkog.fi.
Om du inte använder MinSkog.fi kan du ge samtycke via blankett.
Så här tar du bort samtycken:
- Du ser dina samtycken på sidan Kontakter > Överlåtande av skogsinformation i MinSkog.fi.
- Klicka på företagets namn för att se en lista över dina fastigheter. Klicka på Ta bort samtycke vid den fastighet vars samtycke du vill ta bort. Ändringen syns för företaget nästa dag.
- Om du vill ta bort användarrättigheter baserade på kundförhållande, kontakta företaget direkt.
Skogsproffs: så får du samtycken
Skogsägaren kan ge ditt företag samtycke i MinSkog.fi.
Ett enkelt sätt att be om samtycke är att ge skogsägaren en genvägslänk till MinSkog.fi. Via länken kan skogsägaren direkt efter inloggning ge samtycke till just ditt företag.
Så här skapar du genvägslänken:
- Klicka på ditt användarnamn i övre högra hörnet på startsidan i MinSkog.fi.
- Välj Företagets inställningar.
- Kopiera genvägslänken som visas på sidan och lägg till den till exempel i ett e-postmeddelande eller på företagets webbplats.
MinSkog.fi meddelar inte företaget separat om nya samtycken. Det är därför bra att komma överens om rutiner för att säkerställa att ni märker nya samtycken.
Om skogsägaren inte använder MinSkog.fi utan ger samtycke via Skogscentralens pappersblankett, får företaget ett beslut när Skogscentralen har behandlat ärendet.
Uträtta ärenden i tjänsten
E-tjänster
MinSkog.fi är Skogscentralens avgiftsfria tjänst för skogsägare och skogsbranschens proffs och företag.
Skogsägare ser i tjänsten grunduppgifter om sin egen skog och till exempel förslag till skogsvård och avverkningar och information om naturområden som bör beaktas i skogsvården. I MinSkog.fi kan du också till exempel söka stöd för vården av din skog och göra anmälan om användning av skog. Skogsägare kan om de så önskar dela med sig av informationen i tjänsten till de proffs som de väljer.
Du loggar in med nätbankskoder, mobilcertifikat eller ett chipförsett id-kort. Proffs behöver dessutom en fullmakt att sköta ärenden åt den organisation som de företräder.
På Skogscentralens webbplats kan du läsa mer om nyttan av MinSkog.fi och få anvisningar om hur du använder tjänsten.
Kontaktuppgifter
Betjäningstider
Via skyddad e-post skickar du dokument till Skogscentralens registratorskontor datasäkert.
Du kan skicka till exempel tillstånd att hantera ärenden för anvädning av MinSkog.fi, stödansökningar samt dokument och bilagor som rör samfällda skogar, skogsförseelser och konkurrensutsättning. De kan innehålla personuppgifter eller affärshemligheter som ska skyddas.
Skicka skyddad e-post så här
1. Öppna blanketten för att skicka skyddad e-post genom att klicka på Till e-tjänsten.
2. Skriv in din e-postadress i punkten Avsändarens e-postadress.
3. Skriv rubriken i fältet Ämne och ditt meddelande i fältet Meddelandetext.
4. Om du vill skicka bilagor, välj filerna.
5. Välj "Skicka en kopia av den skyddad e-post till min egen e-postadress" om du vill en kopia av meddelandet.
6. Klicka på Sänd. Du behöver ännu bekräfta leveransen enligt punkt 7 innan ditt meddelande sänds till mottagaren.
7. Öppna din egen e-post och bekräfta leveransen. Du har fått ett verifieringsmeddelande till din e-post. Öppna meddelandet och tryck på länken. Först nu sänds ditt skyddade e-postmeddelande till mottagaren. Om du inte hittar meddelandet i din inkorg, kolla också din skräppostmapp. Om du inte bekräftar leveransen via din egen e-post, sänds ditt meddelande inte till mottagaren.
Kontaktuppgifter
Betjäningstider
Blanketter
Med blanketten kan du ge samtycke till skogsbranschens proffs att se och ladda ner information om din skog. Använd blanketten om du inte vill använda MinSkog.fi.
Vi rekommenderar att du i stället för denna blankett ger samtycken i MinSkog.fi.
Leveransinformation
Telefonservice
Skogscentralens kundtjänst betjänar skogsägare och aktörer i skogsbranschen.
Kontaktuppgifter
Betjäningstider
Skogscentralens växel kopplar ditt samtal till rätt person. Råd i skogsfrågor får du bäst genom att kontakta vår kundtjänst.