Gå direkt till innehållet

Den nya tjänsten berättar om produktionen av skogsdata områdesvis

Proffsmeddelande - 13.11.2025 08:05

Med hjälp av Skogscentralens nya karttjänst kan man följa upp hur produktionen av skogsdata framskrider i olika inventeringsområden. Skogsfackmännen kan enkelt se i tjänsten i vilket skede produktionen av skogsdata befinner sig i det egna området. Skogsdata kan utnyttjas på många olika sätt, till exempel i planeringen av skogsvårdsarbeten och virkesanskaffning.

I den nya tjänsten Produktionen av skogsdata kan man se i vilka olika områden det håller på att färdigställas skogsdata samt i vilket skede produktionen av skogsdata befinner sig i.  

I tjänstens kartvy kan man söka det egna området och kontrollera om produktionen av nya skogsdata ännu inte har inletts, om produktionen befinner sig i figureringsskedet, i det slutförande skedet eller om informationen redan har färdigställts. Man kan se situationen för produktionen av skogsdata på kartan och man kan också välja flera områden att granska på samma gång.  

I tjänsten finns också en tabell som visar antalet inventeringsområden och deras areal. Tabellen visar också hur stor procentandel av skogsdatamaterialet som befinner sig i olika skeden av produktionen. Man kan filtrera informationen utifrån trädbeståndets inventeringsår, område eller skedet för produktionen av skogsdata.  

- Yrkespersoner inom skogsbranschen har önskat en tjänst som gör det lättare att hitta och utnyttja nya skogsdata. Det färdiga skogsdatamaterialet kan utnyttjas till exempel i skogsplaneringen samt i planeringen av virkesanskaffning och skogsvårdsarbeten, berättar Jussi Lappalainen, servicechef för skogsdata vid Skogscentralen.  

Den nya tjänsten är öppet tillgänglig på Skogscentralens webbplats. Tjänsten innehåller information om produktion av skogsdata från och med 2022. Uppgifterna i tjänsten uppdateras dagligen.  

Rekordmånga skogsdatamaterial färdigställs i år 

Skogscentralen producerar i år skogsdata från 2,6 miljoner hektar privata skogar från 26 områden runt om i Finland.  

För närvarande pågår finslipningen av den information som samlats in 2024. Den information som samlats in 2025 kommer att införas i tjänsten inom kort och man kan följa upp situationen i karttjänsten. 

Skogsägarna kan se uppgifter om sin egen skog i Skogscentralens tjänst MinSkog.fi. Tjänsten ger information om till exempel skogarnas ståndorter, trädbestånd och naturobjekt. I tjänsten finns också förslag på avverkningar och skogsvårdsarbeten.  

Skogsfackmännen kan bekanta sig med skogsdatamaterialet i tjänsterna för öppen skogs- och naturinformation eller med skogsägarnas samtycke i tjänsten MinSkog.fi.   

Tjänsten Produktionen av skogsdata finns på finska på Skogscentralens webbplats

Mer information:  

Jussi Lappalainen 
servicechef för skogsdata 
Finlands skogscentral 
tfn 050 018 6614 
jussi.lappalainenatmetsakeskus.fi (jussi[dot]lappalainen[at]metsakeskus[dot]fi) 

Jani Järvenpää 
expert på skogsdata 
Finlands skogscentral 
tfn 050 342 6457 
jani.jarvenpaaatmetsakeskus.fi (jani[dot]jarvenpaa[at]metsakeskus[dot]fi) 
 

Skogsbruksstöden för virkesproduktion upphör snart – naturvårdsstöden handläggs och betalas fram till årets slut Proffsmeddelande - 10.11.2025 08:00