Siirry pääsisältöön

Metsänhoidon työmäärät jäivät kauas tavoitteista viime vuonna

Ammattilaistiedote - 18.01.2022 08:58

Suomen metsäkeskus maksoi 42,3 miljoonaa euroa valtion kemera-tukea metsänhoitotöihin vuonna 2021. Näitä puuntuotannon kemera-tukia käytettiin 15 prosenttia vähemmän kuin aiempina vuosina. Tukea oli varattu viime vuodelle yhteensä 58,8 miljoonaa euroa, eli noin neljännes siitä jäi käyttämättä. Kemera-varoja maksettiin lisäksi luonnonhoitohankkeisiin ja ympäristötukena yhteensä 9,8 miljoonaa euroa viime vuonna. 

Valtaosa kemera-tuista käytettiin nuorten metsien hoitoon. Viime vuonna nuorten metsien hoitoon maksettiin tukea 34 miljoonaa euroa, mikä oli 6,3 miljoonaa euroa edellisvuotta vähemmän. 

Kemera-tuella tehtiin taimikon varhaishoitoa selvästi edellisvuotta vähemmän. Varhaishoidon pinta-ala pieneni 15 prosenttia 35 600 hehtaariin. Nuoren metsän hoidon yhteydessä kerättiin energiakäyttöön pienpuuta 34 000 hehtaarin alalta. Pienpuun keruuala pieneni 7 prosenttia edellisvuodesta. 

Suometsien hoitoon käytettiin 2,2 miljoonaa euroa kemera-tukea, metsäteiden rakentamiseen ja perusparannuksiin 4,6 miljoonaa euroa ja terveyslannoituksiin 1,5 miljoonaa euroa. Suometsien hoidon tuen käyttö väheni neljänneksen ja metsätietöiden ja terveyslannoituksen tuen käyttö kymmenyksen edellisvuodesta. Eniten metsänhoidon työmäärät vähenivät Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla. Lapissa, Varsinais-Suomessa, Kanta-Hämeessä ja Kainuussa työmäärät vähenivät vain alle kymmenyksen edellisvuoteen verrattuna.  

– Metsänhoitotöiden markkinoinnilla on suuri vaikutus työmääriin. Viime vuosi oli hyvin vilkas puukauppavuosi, ja todennäköisesti sen vuoksi metsäammattilaisten huomio kiinnittyi aiempaa vähemmän metsänhoitotöiden markkinointiin. Otso Metsäpalvelut Oy:n vaikeudet puolestaan näkyivät vähentyneissä suometsien hoidon ja metsätietöiden työmäärissä, arvioi hankehallinnon asiantuntija Yrjö Niskanen Suomen metsäkeskuksesta. 

Kiinnostus määräaikaiseen suojeluun jatkoi kasvuaan 

Metsänomistajat solmivat viime vuonna noin 1 600 ympäristötukisopimusta, joilla suojeltiin noin 4 400 hehtaaria metsää kymmenen vuoden määräajaksi. Uusien ympäristötukisopimusten määrä kasvoi 22 prosenttia ja pinta-ala 25 prosenttia edellisvuodesta. Yleisimpiä suojelukohteita olivat rehevät ja puustoiset metsät, kuten lehdot, korvet, pienvesien välittömät lähiympäristöt sekä monimuotoisuudelle merkittävät kangasmetsät.  

– Maanomistajat ovat halukkaita jättämään arvokkaita luontokohteita metsätaloustoimien ulkopuolelle ja suojeluun. Tällä hetkellä ympäristötukisopimuksia on voimassa 8 300 yhteensä noin 27 500 hehtaarin alalla, kertoo rahoitus- ja tarkastuspäällikkö Jarkko Partanen Suomen metsäkeskuksesta.  

Metsäkeskuksen toimihenkilöt valmistelevat valtaosan ympäristötukisopimuksista ja auttavat metsänomistajia hakemaan tukea. Viime vuonna myös muut metsäalan toimijat osallistuivat entistä aktiivisemmin sopimusten valmisteluun.  
Ympäristötukisopimuksella metsänomistaja sitoutuu jättämään arvokkaan luontoympäristön hakkuiden ja metsänhoitotöiden ulkopuolelle 10 vuodeksi. Kemera-varoista maksetaan tukea myös luonnonhoitotöihin, kuten monimuotoisuutta edistäviin kulotuksiin, elinympäristöjen hoitoon ja kunnostukseen sekä vesiensuojeluun. 

Kemera-tuki kannustaa metsänhoitotöihin 

Nyt alkavana vuonna 2022 puuntuotannon kemera-varoja on käytettävissä 57,1 miljoonaa euroa. Ympäristötukiin ja luonnonhoitohankkeisiin varoja on yhteensä 8,9 miljoonaa euroa.  

Kestävän metsätalouden määräaikaisen rahoituslain mukaista tukea, eli kemera-tukea saa vuosittain noin 45 000 metsänomistajaa. He ovat omatoimisimpia taimikoiden hoitotöissä. Suometsien hoitotyöt, teiden rakentaminen ja perusparannus sekä lannoitukset ovat pääsääntöisesti metsäammattilaisten toteuttamia töitä.  

Kemera-tukea taimikon varhaishoitoon ja nuoren metsän hoitoon on helpointa hakea Metsäkeskuksen Metsään.fi-palvelussa. Lisätietoa kemera-tuista on Metsäkeskuksen verkkosivuilla. Sivuilla on myös tietoa kemera-varojen käytöstä.  

Lisätietoja:  

puuntuotannon kemera-tuet: 
Yrjö Niskanen 
hankehallinnon asiantuntija 
Suomen metsäkeskus 
p. 040 065 3863 
yrjo.niskanenatmetsakeskus.fi (yrjo[dot]niskanen[at]metsakeskus[dot]fi) 

ympäristötuki ja luonnonhoito:  
Jarkko Partanen 
rahoitus- ja tarkastuspäällikkö 
Suomen metsäkeskus 
p. 050 336 8860 
jarkko.partanenatmetsakeskus.fi (jarkko[dot]partanen[at]metsakeskus[dot]fi) 

Otso Metsäpalveluilta kesken jääneitä kemera-hankkeita on myyty – tilanne tarkentuu lähikuukausina Ammattilaistiedote - 17.01.2022 14:13
Muutoksia metsävaratietojen ylläpidossa Ammattilaistiedote - 19.01.2022 09:00