Siirry pääsisältöön

Avoimen metsä- ja luontotiedon palveluita parannetaan – osassa aineistoista on hetken puutteita

Uutinen - 21.09.2023 11:00

Suomen metsäkeskus parantaa avoimen metsä- ja luontotiedon palveluitaan. Vanhoja rajapintoja ja aineistojen latausosoitteita poistuu käytöstä. Siirtymävaiheessa osassa Metsäkeskuksen tarjoamista paikkatietoaineistoista ja palveluista on puutteita.

Suomen metsäkeskus kerää ja jakaa tietoa Suomen metsistä. 

Metsäkeskus tarjoaa metsänomistajien ja metsäammattilaisten käyttöön avointa metsä- ja luontotietoa paikkatietoaineistoina, karttapalveluissa ja rajapintapalveluiden kautta.  

– Haluamme varmistaa tiedon käyttäjille jatkossa entistä toimivammat ja monipuolisemmat palvelut, jonka vuoksi uudistamme palveluiden taustajärjestelmiä tänä syksynä, kertoo metsätietoasiantuntija Juha Inkilä Suomen metsäkeskuksesta.  

Vanhat osoitteet, joissa on paikkatieto-ohjelmille rajapintoja ja mahdollisuus ladata paikkatietoaineistoja, poistuvat käytöstä 22.9. alkaen. Käytöstä poistuvat osoitteet ovat: mtsrajapinnat.metsaan.fi, rajapinnat.metsaan.fi, ftp.aineistot.metsaan.fi ja aineistot.metsaan.fi. Uudet korvaavat palvelut löytyvät Aineistot paikkatieto-ohjelmille sivulta . 

Siirtymävaiheessa osassa paikkatietoaineistoista ja palveluista on puutteita. Esimerkiksi latvusmallien selitteet eivät näy oikein ja metsävaratietojen päivittymisessä on viivettä sekä aineistossa on virheitä. Kemera-aineistojen sisällössä on poikkeavuuksia verrattuna aiempiin aineistoihin sekä puustomaskin aineistot puuttuvat uudelta sivustolta kokonaan.  

– Hila-aineistot eivät ole päivittyneet lokakuun 2022 jälkeen, mutta nämä tiedot saamme ajan tasalle arviolta lokakuun aikana. On mahdollista, että muitakin näistä puutteista saadaan korjattua pikimmiten, Inkilä kertoo. 

Varaudu käyttökatkoihin kaikissa sähköissä palveluissa tulevana viikonloppuna 

Metsäkeskuksessa tehdään tulevana viikonloppuna järjestelmiin liittyviä laajoja uudistuksia, ja kaikissa sähköissä palveluissa on käyttöhäiriöitä ja käyttökatkoja. Tavoitteena on, että häiriöt ovat ohi sunnuntaihin mennessä, mutta myös seuraavalla viikolla voi olla lyhyitä häiriöitä.  

Lisätietoa muutostöistä ja häiriöistä on Metsäkeskuksen verkkosivuilla ja Poikkeuksia palveluissamme -sivulla

Kemera-tukien maksussa on ruuhkaa Uutinen - 19.09.2023 12:15
Metsäkeskus uudistaa toimintaansa ja käynnistää muutosneuvottelut Uutinen - 27.09.2023 10:53