Siirry pääsisältöön

Huolehdi luonnonhoidosta maanmuokkauksessa

Maanmuokkausta tehdään, koska se parantaa oleellisesti metsän uudistamistulosta. Se lisää sekä viljelytaimien selviytymismahdollisuuksia että luontaista taimettumista.

Maanmuokkauksella voi kuitenkin olla haitallisia vaikutuksia etenkin vesistöihin, jos vesiensuojelua ei huomioida. Kun maanpinta rikkoutuu maanmuokkauksessa, syntyy eroosioriski, eli kiintoainetta voi irrota ja lähteä liikkeelle. Mitä lähempänä vesistöä kiintoainetta irtoaa, sitä todennäköisemmin se päätyy vesistöön.

Miksi luonnonhoito tulee huomioida maanmuokkauksessa?

Vesistöjen ja pienvesien läheisyydessä rikkomaton maanpinta ja pintakasvillisuus vähentävät ja estävät kiintoaineen ja ravinteiden kulkeutumista hakkuualalta vesistöön. Vaihtelevan levyiset suojavyöhykkeet lisäävät talousmetsien luonnon monimuotoisuutta.

Puunkorjuun ja maanmuokkauksen vesiensuojelutoimenpiteillä pyritään siihen, että pintavesien ekologinen tai kemiallinen tila ei heikkene.

Ennen maanmuokkausta uudistushakkuussa jäljelle jäänyttä pienpuustoa ei kannata poistaa kokonaan uudistusalan raivauksessa, puuryhmiä kannattaa jättää kasvamaan. Jos olemassa oleva taimiaines on riittävän tiheää ja hyväkuntoista, säästetään niiltä osin maanmuokkauksen ja viljelyn kustannuksissa.

Mitä maanmuokkauksessa tulee huomioida?

Huomioi maanmuokkauksessa:

  • Vesien reunoille jätetään maanpinnan kaltevuudesta ja maalajista riippuen 10–30 metrin muokkaamaton suojavyöhyke. Mitä jyrkempi ranta on, sitä leveämpi suojakaista jätetään.
  • Maanmuokkausvoimakkuutta voi vaihdella leimikon eri osissa.
  • Kuolleita tai lahoja pystypuita ja pökkelöitä ei kaadeta ja pitkälle maatuneet järeät maapuut kierretään.
  • Säästöpuuryhmiä ja yksittäisiä säästöpuita ei vahingoiteta. Niiden ympärille jätetään vähintään 2 metrin muokkaamaton vyöhyke.
  • Kasvupaikalle sopivat kasvatuskelpoiset taimiryhmät kierretään.
  • Turvemaiden pohjavesialueilla voidaan tehdä naveromätästystä, jos naverot eivät ulotu kivennäismaahan asti.
  • Naveromätästyksessä navero-ojan kaltevuus ei saa ylittää 4 prosenttia. Naveroa ei saa yhdistää suoraan puroon tai muuhun vesistöön.
  • Muurahaispesät ja lintujen pesät pesimäaikana kierretään.