Siirry pääsisältöön

Metsänomistajan yhteydenotot Metsään.fi-palvelussa

Ammattilaistiedote - 29.04.2024 16:47

Uudistuneessa Metsään.fi-palvelussa metsänomistaja voi hakea yrityksiä monipuolisen haun avulla. Jos olette päivittäneet palvelunne ja toimialueenne ajan tasalle palvelussa, metsänomistaja voi kiinnostua juuri teidän yrityksestänne ja laittaa teille yhteydenottopyynnön.

Sopikaa, miten hoidatte yhteydenotot yrityksessänne

 Metsänomistajien yhteydenottopyynnöt näkyvät vain Metsään.fissä, siksi palveluun on hyvä kirjautua päivittäin. 

Kuka näkee yhteydenottopyynnöt ja voi niihin vastata?

  • Yrityksesi kaikki Metsään.fi-käyttäjät näkevät yrityksen saamat yhteydenottopyynnöt.
  • Kaikki käyttäjät voivat merkitä itsensä yhteydenottopyynnön käsittelijäksi ja vastata yhteydenottoon.
  • Pääkäyttäjänä näet kaikki organisaatiosi Metsään.fi-käyttäjät.
  • Pääkäyttäjänä voit valita, kenet merkitset yhteydenottopyynnön käsittelijäksi.

Sopikaa yrityksessänne, miten hoidatte yhteydenottopyyntöihin vastaamisen. Varsinainen vastaaminen tapahtuu Metsään.fin ulkopuolella ottamalla asiakkaaseen yhteyttä sähköpostitse tai puhelimitse. 

Jos ette halua ottaa asiakkaaseen yhteyttä, voitte hylätä yhteydenottopyynnön Metsään.fissä. Jos päätätte hylätä yhteydenoton, kannattaa hylkäyksestä lähettää tieto myös metsänomistajalle niin hän ei turhaan odota yhteydenottoanne.

Ilmoita, jos Metsään.fi-käyttäjissä näkyy henkilöitä, jotka eivät enää ole teillä töissä 

Yrityksenne Metsään.fi-käyttäjätiedot perustuvat Metsäkeskuksen asiakastietojärjestelmässä oleviin tietoihin. Mukana saattaa olla henkilöitä, jotka eivät enää ole yrityksenne palveluksessa. Jos huomaat käyttäjissä tällaisia henkilöitä, ilmoita asiasta sähköpostitse osoitteeseen: yrityspalvelutatmetsakeskus.fi (yrityspalvelut[at]metsakeskus[dot]fi)

Voit käyttää myös palvelussa olevaa virheilmoitusta, jossa pyydät käyttäjien poistamista. 

Aiempi Metsään.fi-palvelun versio lakkaa toimimasta vuoden lopussa – Vahtipalvelu poistuu jo aiemmin 

Tämän vuoden loppuun saakka uuden Metsään.fin rinnalla toimii vielä aiempi versio palvelusta, jossa edelleen näkyy muun muassa Vahtipalvelu. Vahtipalvelua käyttänyt on saattanut vielä saada ilmoituksia sähköpostiinsa uusista suostumuksista. Vahtipalvelu poistetaan palvelusta kokonaan kesään mennessä, jonka jälkeen ilmoituksia ei enää tule. 

Muutakin palvelun aiemman version sisältöä karsitaan vähitellen jo ennen vuoden loppua. Jos palvelussa on sinulle tarpeellista sisältöä, kannattaa sinun tulostaa hyvissä ajoin haluamasi sisällöt pdf-tiedostoiksi ja tallentaa tiedostot itsellesi. 

Lisää hyödyllisiä ominaisuuksia tulossa 

Vielä ennen kesää uuteen Metsään.fihin lisätään monia hyödyllisiä ominaisuuksia, kuten mahdollisuus ladata palvelussa olevia metsätietoja xml- ja csv-tiedostoon. Yrityksenne voi myös luoda oikotielinkin, jota voitte käyttää metsänomistajien suostumusten hankkimisessa apuna. 

Näet Metsään.fihin tulossa olevat sisällöt ja toiminnallisuudet Metsäkeskuksen verkkosivuilla olevasta toimijapalvelun tuotekuvauksesta. Kerromme uusista sisällöistä lisää, kun varmistuu, milloin ne ovat palvelussa käytettävissä. 

Verkkosivuillamme löydät tietoa Metsään.fistä ja uudistuneen palvelun esittelymateriaaleja, ohjeita ja videoita

Voit olla yhteydessä asiakastukeemme Metsään.fin käyttöön liittyvissä asioissa.


Aiemmat Metsään.fi-toimijatiedotteet:

11.3. Metsään.fi uudistui – joko yrityksenne tiedot on päivitetty? 
24.1. Oikotielinkki poistuu hetkeksi Metsään.fistä 
4.1. Mitä Metsään.fissä muuttuu 

Metsään.fi-toimijapalvelun tiedote pää- ja varapääkäyttäjille 29.4.2024. Kaikki tiedotteet verkkosivulla

Suometsän hoidon suunnitteluun on tarjolla uusi apuväline Ammattilaistiedote - 29.04.2024 08:00
Koulutusta tarjolla ympäristötukihakemusten valmisteluun Ammattilaistiedote - 30.04.2024 09:00