Siirry pääsisältöön

Oikotielinkillä saat helpoiten suostumuksen metsätiedon hyödyntämiseen

Ammattilaistiedote - 22.10.2026 08:48

Yritys voi saada metsänomistajan tiedot käyttöön Metsään.fissä monella tavalla. Ensisijainen ja helpoin tapa on pyytää metsänomistajalta suostumus Metsään.fissä. Suostumuksella näet metsänomistajan metsä- ja luontotiedot palvelussa, ja voit esimerkiksi suunnitella metsän työt ja asioida metsänomistajan puolesta Metsäkeskuksen kanssa.

Tiedote Metsään.fin ammattikäyttäjille 22.10.2026.

Yritys voi saada metsänomistajan tiedot käyttöön Metsään.fissä monella tavalla. Ensisijainen ja helpoin tapa on pyytää metsänomistajalta suostumus Metsään.fissä. Suostumuksella näet metsänomistajan metsä- ja luontotiedot palvelussa, ja voit esimerkiksi suunnitella metsän työt ja asioida metsänomistajan puolesta Metsäkeskuksen kanssa.

Hyödynnä oikotielinkki

Luot Metsään.fin oikotielinkin kohdassa Yrityksen asetukset, jonka löydät palvelun oikean yläkulman valikosta. Klikkaa painiketta Kopioi oikotielinkki, niin linkkisi kopioituu leikepöydälle.

Oikotielinkki on yksilöity ja sen tunnistaa luotettavaksi siitä, että siinä on yrityksen y-tunnus. Kun lähetät linkin metsänomistajalle, hän pääsee kirjautumisen jälkeen suoraan antamaan suostumuksen juuri sinun yrityksellesi.

Jos asiakas ei ole aiemmin kirjautunut Metsään.fihin, hänen pitää hyväksyä käyttöehdot ennen kuin voi antaa suostumuksen. Tämä on hyvä kertoa asiakkaalle etukäteen.

Vinkki: Lisää oikotielinkki yrityksesi tarjouspohjiin, verkkosivuille tai sähköpostiviestien allekirjoitukseen.

Tietoja voi pyytää asiakkuuden perusteella

Jos metsänomistaja ei voi antaa suostumusta, yrityksesi voi tietyin edellytyksin pyytää tietoja Metsäkeskukselta asiakkuuden perusteella. Tämä on vaihtoehtoinen menettely, joka perustuu metsänomistajan ja yrityksen väliseen asiakassuhteeseen. Suosittelemme ensisijaisesti suostumusta Metsään.fissä, sillä se on yleensä sekä metsänomistajalle että yritykselle nopein ja vaivattomin ratkaisu.

Lue lisää tietojen pyytämisestä asiakkuuden perusteella verkkosivuiltamme.

Lopeta käyttöoikeus, kun tarve päättyy

Metsätietojen käyttöoikeus ei ole pysyvä. Kun toimeksianto on valmis tai tietoja ei enää tarvita, yrityksen pitää poistaa tiedot omista järjestelmistään ja lopettaa yhteys Metsään.fissä tai ilmoittaa asiasta Metsäkeskukselle.

Seuratkaa metsänomistajilta tulevia yhteydenottopyyntöjä 

Metsänomistajat voivat Metsään.fissä lähettää yhteydenottopyynnön yrityksellesi, kun etsivät metsän töille tekijän.
Yrityksessä on hyvä olla selkeä käytäntö siihen, miten yhteydenottopyynnöt käsitellään ja kuka niihin vastaa. Kaikki yhteydenpito metsänomistajan kanssa tapahtuu Metsään.fin ulkopuolella, esimerkiksi sähköpostitse tai puhelimitse.

Vinkki: Metsään.fitä kehitetään jatkuvasti ja tulevaisuudessa yhteydenottopyynnöistä voi saada tietoa myös sähköpostitse. Kerromme, kun ominaisuus on käytössä. Lue lisää Metsään.fin kehittämisestä palvelun omistajan Hanna Parviaisen Metsään-lehden blogikirjoituksessa Metsään.fi kulkee mukana hakemuksesta päätökseen.

Tule kuulemaan parhaat vinkit Metsään.fin hyödyntämiseen

Tervetuloa webinaariin Ammattilaisten aamukahvit, Metsään.fi - käytä tehokkaasti torstaina 26.11. klo 8.15–9. Metsään.fin kehittämisasiantuntija Iida Eräjä antaa vinkkejä Metsään.fin käyttöön, oikotielinkin hyödyntämiseen ja yrityksen näkyvyyden parantamiseen.

Ilmoittaudu webinaariin Metsäkeskuksen tapahtumakalenterin kautta.

Kysymyksiä Metsään.fistä?

Jos Metsään.fin käytöstä heräsi kysymyksiä, ota yhteyttä Metsäkeskuksen asiakastukeen puhelimitse 029 432 409 tai sähköpostitse asiakastukiatmetsakeskus.fi (asiakastuki[at]metsakeskus[dot]fi).

Ystävällisin terveisin
Metsäkeskuksen yritysasiantuntijat
yrityspalvelutatmetsakeskus.fi (yrityspalvelut[at]metsakeskus[dot]fi)

Juurikäävän torjuntaa pitää jatkaa pakkasten tuloon saakka Ammattilaistiedote - 21.10.2026 08:00