Siirry pääsisältöön

Luonnonhoidon töihin haetaan toteuttajia

Ammattilaistiedote - 14.10.2026 10:00

Suomen metsäkeskus avaa vuoden toisen luonnonhoidon toteuttajahaun 14.10.2026. Nyt haetaan tekijöitä elinympäristöjen hoito-, kunnostus- ja ennallistamistöihin sekä vesiensuojelutöihin.

Metsäkeskus on valmistellut luonnonhoitohankkeita ja etsii niille toteuttajaksi osaavia ammattilaisia, jotka voivat ottaa kokonaisvastuun luonnonhoitotöiden toimenpidesuunnittelusta ja toteuttamisesta.

Jos kiinnostuit ja haluat päästä toteuttamaan luonnonhoitohanketta, toimita hakemuksesi Metsäkeskukseen. Hakemukset pisteytetään ja luonnonhoitotöiden toteuttajat valitaan pisteytyksen perusteella. Pisteytyksessä käytetään hinta- ja laatukriteerejä, jotka ovat yhtenäiset koko maassa.

Luonnonhoidon toteuttajahakua voidaan jatkaa tai toteuttaja voidaan jättää valitsematta, jos hyväksyttäviä hakemuksia ei saada. Hankkeen toteuttajaksi valittu toimija avustaa maanomistajaa luonnonhoidon tuen hakemisessa ja laatii toteuttamissuunnitelman. Hankkeiden toteutusaika ilmenee tukipäätöksestä. Metsäkeskus hankkii maanomistajilta kirjalliset sitoumukset hoitotöille.

Luonnonhoitotyöt saa aloittaa vasta sen jälkeen, kun Metsäkeskus on hyväksynyt luonnonhoidon tukihakemuksen ja siihen liittyvän toteuttamissuunnitelman. Töiden suunnittelun voi kuitenkin aloittaa ennen tuen hakemista ja hakemuksen hyväksymistä.

Luonnonhoitotöitä tarjolla useissa maakunnissa

Metsäkeskus on valinnut luonnonhoitohankkeisiin metsäluonnon monimuotoisuuden ja ympäristönhoidon kannalta merkittävimpiä kohteita. Nyt haetaan toteuttajia seitsemään luonnonhoitohankkeeseen Kymenlaaksoon, Etelä-Savoon, Pohjois-Savoon, Kainuuseen, Pohjois-Pohjanmaalle ja Lappiin.

Tarjolla on soiden ja pienvesien ennallistamista, vesiensuojelutöitä, kosteikon rakentamista ja lehdon hoitotöitä.

Suon ennallistamisella pyritään palauttamaan ojitettu suo vesitaloudeltaan luonnontilaisen suon kaltaiseksi ja parantamaan suoluonnon monimuotoisuutta. Ennallistamisella voidaan tavoitella myös vesiensuojelua ja turpeen hiilivaraston säilyttämistä.

Pienvesien ennallistamisen tavoitteena on palauttaa pienvesi luontaisenkaltaiseksi esimerkiksi palauttamalla oikaistun puron vesi takaisin vanhaan purouomaan tai tukkimalla lähteeseen kaivettu oja.

Vesiensuojelutöissä toteutetaan erilaisia vesiensuojelurakenteita, joiden avulla vähennetään ojitetuista suometsistä alapuolisiin vesistöihin tulevaa kiintoaine- ja ravinnekuormitusta. Vesiensuojelutöinä toteutetaan patorakenteita sekä rakennetaan kosteikko.

Lehdon hoitotöillä parannetaan luontaisen lehtolajiston elinolosuhteita. Lehdoista poistetaan muun muassa lehtolajeja varjostavaa puustoa.

Luonnonhoidon toteuttajahaku alkaa 14.10.2026. Tarkemmat tiedot tarjolla olevista luonnonhoitohankkeista ovat Metsäkeskuksen verkkosivuilla.

Luonnonhoitohankkeiden toteuttajaksi voi hakea 11.11.2026 saakka.

Lisätietoja: 

Marjo Ahola
luonnonhoidon erityisasiantuntija
Suomen metsäkeskus
p. 050 435 0213
marjo.aholaatmetsakeskus.fi (marjo[dot]ahola[at]metsakeskus[dot]fi)  

Jarkko Partanen
rahoitus- ja tarkastuspäällikkö
Suomen metsäkeskus
p. 050 336 8860
jarkko.partanenatmetsakeskus.fi (jarkko[dot]partanen[at]metsakeskus[dot]fi)  

Määrärahat metsätalouden tukiin ovat loppumassa Ammattilaistiedote - 29.09.2026 08:05