Kuinka vesistöjen kuntoa voisi parantaa mahdollisimman tehokkaasti? Missä ovat parhaat paikat kosteikoille tai esimerkiksi pohja- ja putkipadoille? Metsäkeskuksen asiantuntijat tekevät tänä kesänä kolmella valuma-alueella vesiensuojelusuunnitelmia. Tavoitteena on vähentää metsätaloudesta tulevaa kuormitusta vesistöihin. Suunnittelutyö on osa valtakunnallista ACWA LIFE -hanketta.
Vanhalle pellolle perustettu kosteikko, johon johdetaan valumavesiä sen yläpuoliselta ojitetulta metsätalousalueelta. Kuva: Eeva-Maria Suontakanen.
Metsäkeskus aloittaa tänä kesänä vesiensuojelun suunnittelun kolmella valuma-alueella. Tavoitteena on vähentää jatkossa ravinteiden ja kiintoaineiden päätymistä vesistöihin. Aluksi Metsäkeskuksen asiantuntijat etsivät valuma-alueelta keskeisimmät ravinne- ja kiintoainekuormituksen lähteet.
– Sen jälkeen tiedämme, mihin kannattaa sijoittaa erilaisia vesiensuojelurakenteita, jotta niiden vaikutus olisi mahdollisimman suuri, kertoo projektipäällikkö Eeva-Maria Suontakanen Metsäkeskuksesta.
Valuma-aluesuunnittelua tehdään tänä kesänä Virtasalmen ja Joroisten kalatalousalueella, Temmesjoen vesistöalueella ja Laihianjoen vesistöalueella. Tulevana syksynä suunnittelu alkaa myös Porvoonjoen ja Mynälahden vesistöalueilla. Suunnittelu- ja maastotyöt jatkuvat seuraavan kolmen vuoden ajan.
– Suunnittelua tehdään tiiviissä yhteistyössä maanomistajien, elinvoimakeskusten, tutkimuslaitosten ja muiden sidosryhmien kanssa. Esimerkkialueilta saatuja oppeja pystytään hyödyntämään tulevaisuudessa koko maassa, Suontakanen kertoo.
Koulutusta tulossa metsänomistajille ja metsäammattilaisille
Metsäkeskus tarjoaa myös koulutusta hyvästä vesiensuojelusta metsänomistajille ja metsäammattilaisille osana ACWA LIFE -hanketta. Metsänomistajille kerrotaan valuma-aluesuunnittelun tuloksista ja vesiensuojelun mahdollisuuksista.
– Haluamme lisätä ymmärrystä vesiensuojelun merkityksestä ja tukea toimenpiteiden toteutusta metsänomistajien omista lähtökohdista.
Metsäammattilaisille on tulossa käytännön koulutusta, materiaaleja sekä opastusta erilaisten työkalujen ja aineistojen hyödyntämiseen vesiensuojelun suunnittelussa.
Hankkeessa järjestetään webinaareja ja maastotapahtumia, joissa esitellään vesiensuojelun käytännön ratkaisuja. Lisäksi tuotetaan tietoa vesiensuojelusta Metsäkeskuksen sähköiseen verkko-oppimisympäristöön.
Kohti vaikuttavampaa vesiensuojelua
ACWA LIFE -hanke alkoi vuoden 2026 alussa. Sen tavoitteena on parantaa Suomen vesien tilaa kokonaisvaltaisesti valuma-alueiden tasolla. Metsäkeskus pyrkii hankkeessa erityisesti siihen, että metsätaloudesta tuleva kuormitus vesistöihin vähenisi.
Euroopan unionin LIFE-ohjelman osarahoittama ACWA LIFE (Actions for Waters from Source to Sea) -hanke jatkuu kahdeksan vuotta.
Lisätietoa ACWA LIFE -hankkeesta on Metsäkeskuksen verkkosivuilla ja elinvoimakeskusten sivuilla.