Siirry pääsisältöön

Tornionjoen vesistöalueella kartoitettiin yli 1 000 tierumpua

Uutinen - 21.02.2024 08:30

Metsäkeskus, Metsähallitus ja Lapin ELY-keskus kartoittivat kesällä 2023 Tornionjoen vesistöalueella yli 1000 tierumpua TRIWA LIFE-hankkeessa. Työn tarkoituksena oli löytää tierumpujen kaloille ja muille vesieliöille aiheuttamia vaellus- ja leviämisesteitä. Samalla kartoitettiin myös alueen patoja.

Kuvat 1 ja 2. Tierumpu aiheuttaa vaellus- ja leviämisesteen. Kalat ja muut vesieliöt eivät pääse liikkumaan rummun läpi veden vähyyden tai kovan virtauksen ja pudotuksen vuoksi. Kuvat: Lippi Vertio.

Tierummut voivat aiheuttaa kaloille ja muille vesieliöille kulkuesteen esimerkiksi silloin, kun rummussa on liian vähän vettä, kova virtausnopeus tai pudotusta uomaan. Rumpuun voi myös kerääntyä sedimenttiä, kariketta tai oksia, jotka tukkivat rumpua. Ongelmat johtuvat usein rakenteiden liikkumisesta tai rikkoontumisesta sekä liian korkealle tai kaltevaksi asennetusta rummusta.

Kartoituksen tulokset

Kartoitetuista rummuista noin kolmannes muodosti vaellus- tai leviämisesteen. Täydellisiä esteitä löytyi 286 kpl ja osittaisia tai ajoittaisia esteitä 155 kpl. Valtaosa kartoituksista on tehty, mutta noin 300 tierumpua tullaan vielä kartoittamaan kesällä 2024. 

Esteiden poistot alkavat

Metsäkeskuksella vaellus- ja leviämisesteiden poistot TRIWA LIFE -hankkeessa alkavat vuonna 2024. Esteitä poistetaan vaihtamalla ja uudelleen asentamalla tierumpuja sekä kiveämällä ja kynnystämällä uomaa. Joissakin kohteissa riittää ryteikön raivaaminen tai kivikasojen poistaminen rummun suulta. Hankkeessa puretaan lisäksi patoja. Esteitä poistettaessa pyritään huomioimaan myös saukko, joka liikkuu puroissa ja joissa, mutta ei mielellään mene kovavirtaiseen tierumpuun. Saukkoa ja muita pieniä nisäkkäitä varten osaan kohteista asennetaan pienempi kuiva rumpu, jonka kautta eläimet voivat kulkea. Tulvan aikana tämä rumpu toimii tulvarumpuna.  

Metsäkeskus poistaa vaellus- ja leviämisesteitä yksityisteiltä ja yksityismailta. Esteiden poistosta sovitaan tiekunnan, tienomistajien tai maanomistajien kanssa. Rikkoontuneen rummun korvaaminen uudella hyödyttää paitsi vesieliöitä, myös tienkäyttäjiä.

Halkaisijaltaan riittävän suuri ja oikein asennettu rumpu estää puroja ja jokia tulvimasta tielle. Tienomistajat ovatkin suhtautuneet esteiden poistoon positiivisesti. Hanke kattaa esteiden poiston kustannukset. Kaikkiaan hankkeen tavoitteena on poistaa lähes 400 vaellus- ja leviämisestettä Tornionjoen vesistöalueelta vuoteen 2030 mennessä.

Katso, miten kartoitukset tehtiin:  Metsähallituksen ja Lapin ELY-keskuksen tekemä video (Facebook).

TRIWA LIFE (The Torne River International Watershed LIFE) on Tornionjoen vesistöalueen kunnostushanke, jossa Tornionjoen ja sen sivujokien tilaa parannetaan sekä Suomen että Ruotsin puolella. Hankkeen tavoitteena on palauttaa ihmisen muokkaamia joki- ja puroympäristöjä lähemmäs luonnontilaa, ja siten suojella alueen elinympäristöjä, kasveja ja eläimiä. Hankkeen toiminta-aika on 2023–2030. Lisätietoa hankkeesta verkkosivuiltamme.

Metsään.fi-palvelu päivittyy - käyttökatko viikolla 9 Uutinen - 20.02.2024 08:00
Uusien metsätalouden tukien haku avautuu 1.3.2024 Uutinen - 27.02.2024 08:00