Metsään.fissä käyttökatko 3.2.
Metsäkeskuksen Metsään.fi-palvelussa on käyttökatko 3.2. klo 8–16, kun teemme palveluun taustajärjestelmien päivityksiä.
Hyödynnä Metsään.fin oikotielinkkiä
Metsään.fin metsätietojen avulla suunnittelet metsän työt yhdessä metsänomistajan kanssa. Tietojen tarkastelua varten yrityksesi tarvitsee metsänomistajalta suostumuksen. Metsänomistaja voi antaa yrityksellesi suostumuksen Metsään.fissä.
Helppo tapa pyytää suostumus on antaa metsänomistajalle Metsään.fin oikotielinkki. Linkin kautta metsänomistaja pääsee heti kirjautumisen jälkeen antamaan suostumuksen juuri sinun yrityksellesi.
Kaikki yrityksesi Metsään.fi-käyttäjät voivat kopioida oikotielinkin palvelussa.
Näin luot oikotielinkin:
- Klikkaa nimeäsi Metsään.fin oikeasta yläkulmasta.
- Valitse Yrityksen asetukset.
- Kopioi sivulla näkyvä oikotielinkki, ja lisää se esimerkiksi sähköpostiviestiin tai yrityksen verkkosivuille.
Metsään.fi ei ilmoita yritykselle sen saamista uusista suostumuksista. Kannattaa siis sopia käytännöistä, joilla varmistatte, että huomaatte uudet suostumukset.
Käsittele henkilötietoja huolellisesti
Metsään.fistä saatavat tiedot metsistä ja metsänomistajista sisältävät henkilötietoja.
Käsittele palvelusta saamiasi henkilötietoja huolellisesti. Poista tiedot yrityksen järjestelmistä, jos metsänomistaja peruuttaa suostumuksen tai asiakassuhde metsänomistajan kanssa päättyy.
Vinkkejä Metsään.fin hyödyntämiseen
Tule metsäalan ammattilaisille tarkoitettuun aamukahvitilaisuuteen kuulemaan, miten saat Metsään.fistä kaiken hyödyn irti! Maksuttomat aamukahvit järjestetään Teamsissa 26.2. klo 8.15–9.
Ilmoittaudu tapahtumasivun kautta viimeistään 25.2. klo 12.
Seuraa tapahtumakalenteriamme, niin pysyt ajan tasalla tulevista koulutuksista ja tapahtumista ammattilaisille.
Ilmoita tuhoista johtuvat hakkuut metsänkäyttöilmoituksessa oikein
Metsäkeskukseen pitää tehdä metsänkäyttöilmoitus ennen myrskyn kaatamien puiden korjuun aloittamista. Metsätuhosta tehdään merkintä metsänkäyttöilmoitukseen aina, kun tuho on johtanut hakkuun tai korjuun suunnitteluun. Merkintä tehdään koodinumeroilla kuviokohtaisesti.
Vältä metsänkäyttöilmoituksessa lisätietoihin kirjoitettavia tekstejä.
Sähköisten metsänkäyttöilmoitusten tarkastus sujuvoituu ja tuhojen tilastoinnin luotettavuus paranee, kun metsätuhot merkitään oikein.
Lue lisää verkkouutisestamme Ilmoita Hannes-myrskytuhopuiden korjuusta metsänkäyttöilmoituksessa.
Poikkeuslupaa korjuun aloittamiseen ei tarvitse hakea Hannes-myrskyn pahimmilla tuhoalueilla
Vuodenvaihteen Hannes-myrskyn pahimmilla tuhoalueilla vahingoittuneiden puiden korjuun voi aloittaa heti metsänkäyttöilmoituksen tekemisen jälkeen. Siihen ei tarvitse hakea poikkeuslupaa metsänkäyttöilmoituksen 10 päivän määräajasta poikkeamiseen.
Poikkeusmenettely on voimassa 31.3. asti. Se koskee vain 27.–28.12.2025 Hannes-myrskyssä kaatuneiden, vaurioituneiden tai kuolleiden puiden korjuuta tietyissä kunnissa.
Lue lisää verkkouutisestamme: Poikkeuslupaa puunkorjuun aloittamiseen ei tarvitse hakea Hannes-myrskyn pahimmilla tuhoalueilla
Kerro meille, jos yrityksesi lopettaa Metsään.fin käytön
Ilmoita Metsäkeskukseen asiakastukeen, jos yrityksesi päättää lopettaa Metsään.fin käytön. Silloin perumme yrityksesi rekisteröinnin ja poistamme yrityksen tiedot Metsään.fistä.
Kysymyksiä Metsään.fistä?
Jos Metsään.fin käytöstä heräsi kysymyksiä, ota yhteyttä Metsäkeskuksen asiakastukeen puhelimitse 029 432 409 tai sähköpostitse asiakastuki
metsakeskus.fi (asiakastuki[at]metsakeskus[dot]fi).