029 432 409
asiakastuki@metsakeskus.fi
Keski-Suomi
Metsänhoito ja metsänparannus
Metsiä tulee hoitaa niin, että metsät ovat terveitä ja hyväkasvuisia. Hoitorästit ja metsätuhot vähentävät metsien kasvua ja tulevaisuuden hakkuumahdollisuuksia.
Keski-Suomessa tulee kiinnittää erityistä huomiota metsien uudistamisen laatuun ja nuorten taimikoiden hoitoon. Nuorissa taimikoissa on liian paljon metsänhoidollisesti huonoja. Taimikonhoidon tavoite on 18 000 hehtaaria, nuorten riukuvaiheen metsien kunnostustavoite 6000 hehtaaria ja metsien ensiharvennusten 22 000 hehtaaria vuodessa. Viime vuosina työmäärät ovatkin olleet lähellä tavoitetta.
Metsät kestävät nykytiedon mukaan ennustetun ilmaston lämpenemise, eikä metsien käsittelymenetelmiä ei tarvitse oleellisesti muuttaa. Metsätuhojen, kuten myrskytuhojen ja hyönteistuhojen riski kuitenkin kasvaa, ja niiden ennakkotorjuntaan on kiinnitettävä nykyistä enemmän huomiota.
Neljännes metsistä kasvaa turvemailla. Kerran ojitettujen suometsien kasvu turvataan kunnostusojituksilla. Kunnostusojitusten tarve on 5500 hehtaaria vuodessa. Luonnontilaisia soita ei enää ojiteta ja eikä kaikkia kerran ojitettuja enää kunnostusojiteta, vaan ne palautuvat ajan kanssa lähemmäs luonnontilaa.
Metsänomistajat ovat pääosin tyytyväisiä metsien hoidon suosituksiin. Vanhojen menetelmien rinnalle kaivataan kuitenkin lisää uusia vaihtoehtoja. Joka neljäs metsänomistaja on halukas siirtymään ainakin osassa metsää erirakenteisen metsän kasvatukseen, jos se jatkossa sallitaan nykyistä selvemmin. Avohakkuun hyväksyy uudistamismenetelmänä seitsemän kymmenestä. Erityisesti suurempien metsätilojen omistajat suosivat avohakkuuta.
Pitkä välimatka omalle metsätilalle, ikääntyminen ja vähäinen metsäasioiden osaaminen johtavat siihen, että metsänomistajat tekevät metsänhoitotöitä omilla tiloillaan entistä vähemmän. Tämä antaa toisaalta uusia mahdollisuuksia metsäalan palveluyrityksille.



