029 432 409
asiakastuki@metsakeskus.fi
Lehtometsät ovat metsien monimuotoisuuden kannalta tärkein luontotyyppi. Yli puolelle metsien uhanalaisesta eliöstöstä lehdot ovat ensisijainen elinympäristö ja silmällä pidettävistäkin lähes puo-lelle. Suuren monimuotoisuusvaikutuksen vuoksi METSO-ohjelmassa on mittavat tavoitteet lehto-jen suojelulle, mutta niiden saavuttaminen on haasteellista. Tavoitteiden saavuttamiseksi METSO-ohjelmaan pitäisi saada mukaan myös monimuotoisuusarvoiltaan heikentyneitä talousmetsien leh-toja, joita ennallistettaisi tai hoidettaisi lehtolajiston huomioivalla tavalla.
Huomattava osa lehdoissa elävistä lajeista vaatii elinympäristökseen elävää tai kuollutta puuta, mutta ei ensisijaisesti sulkeutunutta vanhaa metsää, joten lehtoja voitaisi hoitaa monimuotoisuuden ja maiseman säilyttävällä tavalla. Lehdot ovat pienialaisia, mutta ne liittyvät usein pienvesien elinympäristöihin tai reheviin soihin, joten lehtoja tulisi tarkastella osana laajempaa kokonaisuutta.
Talousmetsinä hoidettujen lehtojen tilanne (puuston rakenne, lajisto, lahopuun määrä ym. raken-nepiirteet) tunnetaan Etelä-Savossa huonosti. Lehtojen hoitohankkeet ovat painottuneet tähän saakka Etelä-Suomeen, jossa hoidetut kohteet ovat olleet pääosin jalopuu- ja pähkinäpensaslehtoja. Käytännön kokemukset yksityismetsien hoidosta ovat vielä melko vähäisiä eteläisintä Suomea lukuun ottamatta ja toimintamallit vakiintumattomia.
Tavoitteena on selvittää miten talousmetsistä löydetään metsien monimuotoisuuden kehittämisen kannalta potentiaaliset lehdot ja niihin liittyvät muut rehevät elinympäristöt. Kohteista selvitetään niiden tila, ja minkälaisia metsän- tai luonnonhoidollisia toimenpiteitä niissä olisi tarpeen ja mahdol-lista tehdä monimuotoisuuden edistämiseksi. Lisäksi selvitetään maanomistajien suhtautuminen talousmetsälehtojen hoitoon ja miten hoidon toteutus sekä rahoitus olisi tarkoituksenmukaisinta järjestää.
Tavoitteena on saada hoidon avulla lehtoihin vaihteleva, monikerroksellinen ja monipuulajinen ra-kenne. Hoidon kohteena ovat ensisijaisesti METSO-ohjelman III luokan kohteet, joista osa voi säilyä pelkästään hoidon avulla ja osa ympäristötukikohteina tai pysyvän suojelun kohteina.
Hoitotöiden suunnittelu tehdään yhteistyössä maanomistajien kanssa. Luonnonhoidollisissa hak-kuissa tehdään tiivistä yhteistyötä puunkorjaajien kanssa hakkuiden suunnittelu- ja toteutusvai-heessa.



